Zatrudnienie na 1/4 etatu a działalność gospodarcza

zusZatrudnienie na 1/4 etatu a działalność gospodarcza

Na Pani stronę trafiłam z polecenia Pani Anny Sawczuk i od kilku dni z ciekawością czytam Pani stronę. Jednak potrzebuje podpowiedzi a raczej odpowiedzi na kilka nurtujących mnie pytań, mam nadzieje, że będzie mogła mi Pani pomoc. No wiec przejdę do rzeczy.

Pracuje w salonie fryzjerskim i jestem zarejestrowana na 1/4 etatu 400zł miesięcznie, moja szefowa odprowadza za mnie składki ZUS odpowiednie do zarobków . Bardzo bym chciała założyć własna działalność gospodarcza tzn. sklep internetowy. I stąd się bierze moje pytanie ile będę musiała sama odprowadzać do zusu ponieważ jakoś nie mogę zbytnio pojąc tych wszystkich wyliczeń. Czy obejmuje mnie tak zwany ZUS preferencyjny? Czy moja szefowa dalej będzie opłacała za mnie normalnie ZUS a ja będę musiała płacić tylko składki zdrowotne czy będę musiała ponosić jakieś większe koszty z tym związane i ile one wynoszą? Bardzo proszę o pomoc

 Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub osoba z nią współpracująca pozostaje równocześnie w stosunku pracy, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy.

W sytuacji zaistnienia omawianego zbiegu tytułów ubezpieczeń – tzn. zatrudnienia na umowę o pracę i jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej – istotne jest, czy podstawa wymiaru z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa, równa lub wyższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów.

 W 2013 r. kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi 1.600,00 zł, a kwota minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy – 1.280,00 zł.

 Przeliczeniu podlega podstawa wymiaru składek, jeżeli z umowy o pracę wynika, że wynagrodzenie przysługujące z tytułu jej wykonywania przez cały miesiąc jest równe co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia, odpowiedniego dla danego roku pracy (a przed 1 stycznia 2003 r. – kwocie najniższego wynagrodzenia). Przeliczeniu nie podlega podstawa wymiaru składek, jeżeli umowa o pracę wykonywana jest w niepełnym wymiarze czasu pracy, z wynagrodzeniem ustalonym w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, odpowiedniego dla danego roku pracy (a przed 1 styczna 2003 r. – najniższego wynagrodzenia).

W związku z powyższym przeliczeniu będzie podlegała podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu pozostawania w stosunku pracy niższa od minimalnego wynagrodzenia, np. z powodu przebywania przez część miesiąca na zasiłku chorobowym lub rozpoczęcia pracy w trakcie miesiąca.

W przypadku gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub współpracująca pozostaje jednocześnie w dwóch stosunkach pracy, należy zsumować podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu stosunków pracy. Jeżeli łącznie wynoszą one przynajmniej tyle, ile wynosi minimalne wynagrodzenie określone dla danego roku pracy, osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub współpracująca podlega z tego tytułu dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym.

Tyle teorii.

 W Pani przypadku, ponieważ jest Pani zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru składek czyli 400 zł brutto na ¼ etatu nie podlega przeliczeniu. Czyli w Pani przypadku podstawa wymiaru z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r., które wynosi 1.600,00 zł brutto.

 W tej sytuacji jeśli nadal Pani będzie zatrudniona na ¼ etatu z wynagrodzeniem 400 zł brutto, z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej będzie Pani zobowiązana opłacać składki zus społeczne i zdrowotne.

  Może Pani opłacać składki preferencyjne jeżeli:

 •  nie prowadzi Pani lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła Pani pozarolniczej działalności,
 • nie wykonuje Pani działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywała Pani w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych osób w 2013 r. stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 480,00 zł (30% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2013 r.).

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne dla tych osób w 2013 r. stanowi kwota 2.908,13 zł.

 Składki ZUS dla nowych firm w 2013 r. wynoszą:

 

 • 93,70 zł
(tj. 19,52%) na ubezpieczenie emerytalne
 • 38,40 zł
(tj. 8%) na ubezpieczenia rentowe
 • 11,76 zł
(tj. 2,45%) na ubezpieczenie chorobowe
 •  9,26 zł
 (tj. 1,93%) na ubezpieczenie wypadkowe
– przy założeniu, że osoba prowadząca pozarolniczą
działalność zgłasza do ubezpieczenia wypadkowego
nie więcej niż 9 osób

   261,73 zł      ubezpieczenie zdrowotne

   11,76 zł         Fundusz Pracy

 * Składka na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników zgłaszających nie więcej niż 9 osób ubezpieczonych
** Składka na Fundusz Pracy nie wystąpi, jeżeli przedsiębiorca nie posiada innych tytułów do ubezpieczenia społecznego. Jeżeli jednak przedsiębiorca posiada inne tytuły (np. umowa o pracę, zlecenie itd.), wówczas obowiązek zapłaty składek na Fundusz Pracy wystąpi, gdy łączna podstawa wymiaru składek wyniesie co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (2013r.: 1.600,00 zł).

 Składka na ubezpieczanie chorobowe jest dobrowolna, ale doorze ją opłacać, na wypadek jakiejś  choroby.

 Gdyby Pani nie zatrudniała innych osób nie płaci Pani wtedy także składki na Fundusz Pracy.

 Składki ZUS wtedy wynosiły  by razem (z chorobowym) 153,12 zł.

 Składki ZUS wtedy wynosiły  by bez  chorobowego 141,36 zł.

 Składka ZUS zdrowotna 261,73 zł.

 

Razem składki ZUS z chorobowym wynosiły by 414,85 zł.

 Razem składki ZUS bez chorobowego wynosiły by 403,09 zł.

Jeśli nadal Pani będzie zatrudniona na ¼ etatu to Pani pracodawca będzie nadal musiał opłacać za Panią składki z tytułu stosunku pracy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Działalność gospodarcza a etat, Odpowiedzi na pytania i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

14 odpowiedzi na „Zatrudnienie na 1/4 etatu a działalność gospodarcza

 1. Grin pisze:

  Mam podobny przypadek, z tym że wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę na 1/4 etatu wynosi 800 zł brutto. Jakie składki ZUS trzeba płacić w ramach prowadzonej dodatkowo działalności gospodarczej?

  • Księgowa Sylwia pisze:

   W tym przypadku, w związku z zatrudnieniem w niepełnym wymiarze czasu pracy podstawa wymiaru składek czyli 800 zł brutto na ¼ etatu nie podlega przeliczeniu. Czyli podstawa wymiaru z tytułu stosunku pracy w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. W związku z powyższym z tytułu prowadzonej działalności trzeba opłacac składki zus społeczne i zdrowotne. Gdyby wynagrodzenie brutto wynosiło co najmniej 1.600,00 zł brutto przy zatrudnieniu nawet na 1/4 etatu z tytułu prowadzonej działalności trzeba by tylko opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne.

   • Monika pisze:

    Ja mam takie zapytanie. Od kiedy prawidłowo powinnam się zgłosić do ubezpieczeń społecznych przy zbiegu etatu i działalności. Do końca grudnia pracowałam na cały etat, jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą, od której odprowadzam składkę zdrowotną. Od stycznia 2013 zmniejszono mi etat do 0,5, tym samym nie osiągam już minimalnego wynagrodzenia. Wypłatę za miesiąc grudzień > 1600 zł otrzymałam 8 stycznia.
    Kiedy u mnie w takiej sytuacji powstał obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z działalności od 1 stycznia czy dopiero 1 lutego 2013?

    • Księgowa Sylwia pisze:

     Powinna się Pani zgłosić do ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2013 r. Data wypłaty wynagrodzenia nie ma znaczenia.

 2. ixinska pisze:

  Pracuję na 1/2 etatu. Składki pracodawca odprowadza do ZUS od podstawy 800 zł. Umowę mam na 750 zł. Czy takie ubezpieczenie liczy się do ciągłości pracy? Czy powinnam dopłacać drugą połowę do ubezpieczenia?

 3. Tomasz pisze:

  Witam!

  Temat mnie interesuje, bo aktualnie będąc rencistą pracuję na pełnym etacie i pracodawca ustalił mi wysokość zarobków na poziomie, który nie powoduje zmniejszenia świadczenia rentowego (ok. 2300 brutto). W dodatku chcę założyć swoją działalność gospodarczą, aby rozliczyć moje dodatkowe dochody (ok. 800zł/msc), które wynikają z mojego hobby (zajęcia fitness) dopóki mi zdrowie na to pozwoli. Noszą się z zamiarem złożenia wniosku o zmniejszenie mi etatu do 3/4 przy utrzymaniu stawki. Czy po założeniu działalności będę musiał z tego tytułu odprowadzać jakieś dodatkowe składki oprócz tych 261,73zł?

  proszę o poradę

 4. Agata pisze:

  Jak uniknąć ZUS prowadząc własną działalność.
  Otóż znalazłam dwie strony, na których pisze

  „Od niedawna istnieje również inna
  możliwość. Należy zatrudnić się na 1/4
  etatu, a następnie założyć działalność
  gospodarczą. Składka ubezpieczeniowa,
  płacona przez pracodawcę będzie
  minimalna, zaś samemu będziemy tylko opłacać ubezpieczenie zdrowotne”.

  ” zatrudnij się np. na 1/4
  etatu. Twój pracodawca
  płaci za Ciebie ZUS w
  wysokości około 100zł.
  Następnie załóż swoją
  działalność gospodarczą. Płacisz wtedy tylko
  ubezpieczenie zdrowotne
  ok. 170zł.”

  Czy to prawda ??
  Rzekomo to „nowość ”

  Źródło
  http://www.zlikwidujzus.com/viewpage.php?page_id=13

  http://wlasna-dzialalnosc-gospodarcza.pl/czy-mozna-nie-placic-skladek-zus

 5. Księgowa Sylwia pisze:

  Może proszę napisać do tamtego autora co miał na myśli, składka zdrowotna z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest nie podzielna i w 2014 r. wynosi 270,40 zł.
  Wg mnie to nie jest prawda, że zatrudniając się na 1/4 etatu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opłaca się składkę zdrowotną w wysokości 170,00 zł. Można zawsze zadzwonić do ZUS: 22 560 16 00

 6. kaśka pisze:

  Prowadzę działalność gospodarczą i byłam zatrudniona na 1/4 etatu z kwotą brutto 425,00. Zus płaciłam tylko zdrowotne. Jak się teraz okazuje jest to podobno nieprawidłowe i muszę zrobić korekty i nadpłacić składki. Czy mogę sobie zmiejszyć podstawę na ubezpieczenia społeczne o kwotę od której pracodawca zapłacił składki? Proszę o pomoc , bo muszę zrobić korekty za 6 m-cy.

 7. Ilona pisze:

  Witam.
  Mam pytanie, mam nadzieje źe sposób który wymyśliłam nie okaże sie dla Pani zbyt „cwaniacki” i tak jak we wcześniejszych postach na pytania innych uYtkownikow, udzieli mi Pani wyczerpującej odpowiedzi. W listopadzie 2014 roku zawiesiłam działalność, od 1 stycznia 2015 wchodzilabym na tak zwany duZy ZUS. Od przyszłego miesiąca, poraz kolejny mam możliwość nawiązania współpracy z firma która wymaga abym miała własna działalność gospodarcza. Jeśli założę działalność, będę musiała opłacać duży ZUS cZyli ponad tysiąc zł. Przy założeniu ze będę zarabiała ok 2600 miesięcznie są to ogromne koszta. A wiec, wymyśliłam iż siostra w swojej firmie zatrudni mnie ma 1/4 etatu przy wynagrodzeniu 400 zł brutto. No i tutaj zaczynaja sie moje pytania.. A wiec, jakie koszty mojego zatrudnienia będzie ponosiła siostra, ubezpieczenie zdrowotne i społeczne? W jakich kwotach? No i jakie kwoty z tytułu prowadzenia działalności ja będę musiała odprowadzać do zusu..? Wiem ze średnio jest to uczciwe, ale gdy mam możliwość płacić polowe kwoty która miałabym odprowadzać z tytułu prowadzenie działalności, chciałabym skorzystać. Tym bardziej iż, nie mam zamiaru nie opłacać składek w ogóle, po prostu chce zaoszczędzić. Z góry dziękuje za odpowiedz

 8. wezuwiusz3 pisze:

  Nawet gdyby zapłacić składkę zdrowotną w całości + to co ma zapłacić pracodawca za nas z tytułu zatrudnienia na 1/4 etatu .to i tak wychodzimy na swoje.
  Złodzieja załatwia się jego własnymi metodami.Mało opłacalne na małym zusie ,ale na dużym oszczędność jest duża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *