Działalność gospodarcza – wybór formy opodatkowania cz. 1

Wybór formy opodatkowania przychodów/dochodów z działalności gospodarczej

 

Stało się….zdecydowałeś….zaczynasz pracę na swoim, czasami zostawiasz sobie spadochron w postaci etatu i powoli rozwijasz swój biznes. I od czego tu zacząć? Najważniejsza decyzja już podjęta – chce mieć swoją dzialalność gospodarczą. Wiem co będę robić. Tylko co dalej? Jakie kolejne kroki mam podjąć? Jak nie zgubić się w gąszczu ciągle zmieniających się przepisów.  Podatnicy* rozpoczynający a także już prowadzący działalność gospodarczą mogą opodatkowywać swoje przychody (dochody) w różny sposób. Do wyboru mają: skalę podatkowa, podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany,  kartę podatkową.

Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej formę opodatkowania wybierają przy rejestracji firmy na formularzu CEIDG-1 w ramach tzw. „jednego okienka”.

CEDIG-1 jest to wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej.  Wniosek CEDIG-1 wypełniają także podatnicy aktualizujący firmowe dane. Wniosek ten stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS/KRUS/GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego.

Oznacza to, że jest jednocześnie oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dokonuje tego w poz. 18 „Oświaczam, że podatek dochodowy od osób fizycznych będę opłacać w formie*” zaznaczając odpowiedni kwadrat:

1. na zasadach ogólnych

2. liniowy

3. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

4. karty podatkwoej dołączam wniosek PIT-16.

 W poz. 19 wniosku CEDIG-1 przedsiębiorca informuje o  „formie wpłaty zaliczki*”, zaznaczając odpowiedni kwadrat. Do wyboru ma wpłatę miesięczną, kwartalną lub uproszczoną.

Zakreślenie odpowiedniego kwadratu w CEIDG-1,  stanowi dopełnienie obowiązku zawiadomienia właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze określonego sposobu wpłacania zaliczki i nie trzeba już składać odrębnego zawiadomienia bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Oznacza to, że podatnik dokonując we wniosku CEIDG-1 wyboru formy opodatkowania i wpłacania zaliczki, nie ma już obowiązku dodatkowego informowania o swoim wyborze naczelnika urzędu skarbowego.

Należy dokładnie przemyśleć wybór formy opodatkowania, ponieważ do końca danego roku podatkowego nie będzie możliwości zmiany formy opodatkowania.

Podatnicy, którzy już prowadzą działalność gospodarczą i chcą zmienić formę opodatkowania mają na to czas do 20 stycznia następnego roku by złożyć oświadczenie (wniosek) w urzędzie skarbowym o zmianie formy opodatkowania.

Brak takiego oświadczenia będzie skutkował pozostaniem przy dotychczasowej formie opodatkowania.

* W tym artykule pisząc „podatnik” mam na myśli osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wybór formy opodatkowania przychodów/dochodów z działalności gospodarczej i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *